VOLKSWAGEN’İN TARİHİ

Volkswagen 1930’lu yıllar

17 Ocak 1934’te, yeni Alman yönetimi  Ferdinand Porsche’nin “Volkswagen”(halk otomobili) adını verdigi bir araç dizaynıyla tanıstı.Almanya’da, 1937 yılında tek model halk tipi otomobil üretimi için Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi tarafından Alman Otomotiv Birliği’ne Volkwagen AG firması kurduruldu. Şirketin adı, “halkın arabası” anlamına gelmektedir. İlk Kaplumbaga’nın tasarım ve gelistirilmesi 1934 ve 1938 yılları arasında gerçeklestirildi ve toplam 4 yıl sürdü. 1938 yılında Volkswagen son halini almıs oldu. Günümüze degin 21.3 milyondan fazla otomobil üretildi.1945 de 1.785 adet VW – Kaplumbaga üretilmisti.

1938-Volkswagen-Beetle

1938-Volkswagen-Beetle

 

Volkswagen 1940’lı yıllar

“Halk otomobili”, henüz tamamlanmamıs fabrikada askeri araç olarak üretilmeye baslandı ve araca arka koltuklar eklendi. Porsche’ye Volkswagen’ı askeri amaçlı bir araca çevirme görevi verildi. Böylece “Kubelwagen“, askeri jip tipi araç olusmus oldu. Daha sonra “Kubelwagen” örnek alınarak yüzer gezer tip “Schwimmwagen”(yüzen otomobil) olusturuldu. Bu henüztamamlanmamıs fabrikada toplamda 50.788 “Kubelwagen”, 14.276“Schwimmwagen”, üretildi. Savasın sonuna kadar da sadece 630 Beetle üretilmisti. “Servis ve Yedek Parça” departmanı Almanya çapında servis organizasyonunu kurmaya basladı. 1940’da 219 ana atölye, 842 ikincil atölye ve 1061 sözlesmeli atölye mevcuttu. Bunlarınçogunlugunun savas sonunda sözlesmelerini yenilemeleri sasırtıcı bir gelismeydi, çünkü bu dönemde araçların üretimine henüz başlanmamıştı.

Schwimmwagen

Schwimmwagen

Kubelwagen

Kubelwagen

14 Ekim’de, savas sonrasındaki 10.000. Volkswagen üretim hattından çıktı. Dikkat çekici bir nokta da, savas bittikten sonraki 2 haftada, geçmis 7 senedeki toplam üretim kadar üretimin gerçeklestirilmesiydi. Standart salon versiyonunun 5.000 Mark olarak belirlenen fiyatı aracın sahıslar tarafından alımını zorlastırıyordu.

1947’de Fabrika yönetimi, Hannover’deki ihracat fuarında yer alarak, Volkswagen’ı ihraç etmeye karar verdi. Devamında Dünya çapında elde edilen basarı göz önüne alınacak olursa, bu kararın
ne kadar önemli oldugu görülür. lk ithalatçı ve dagıtımcı, 1947’de sözlesmeyi imzalayan Hollanda’daki Pon kardeslerdi.

Heinrich Nordhoff’un, Volkswagen fabrikasının yönetimini üstlenmesinden sonra 1948 Mayıs’ında, üretim hattından 25 000.Volkswagen çıktı. Sirketin tescilli bürosu Berlin’den Wolfsburg’a tasındı. Bu da normale dönüsü tamamlayan son adım oldu. “Kaplumbaga”nın inanılmaz yükselisi basladı.

 

Volkswagen 1950’li yıllar

50’lere damgasını vuran Volkswagen Transporter oldu. Tıpkı kaplumbaga gibi, bu araç da eşsiz bir çıkıs yaptı. Bu araç, Hollanda’lı ithalatçı Pon’a ait taslagın üzerinde gelistirilmis bir modeldir. Baz olarak, fabrikalardaki dahili tasıma için kullanılan “yassı araçlar” alındı.VW Transporter hafif ticari araç pazarında kendi alanında yeni bir tip aracı temsil etti ve zamanla kendi pazarını olusturdu. “Tip 2” bir ticari aracın akla gelebilecek her türlü islevine göre tasarlanmıs olup, minibüs olarak da kullanılabilmekteydi. Yıl sonunda, günlük Transporter üretimi 60 adete çıkmıstı. Devam eden senelerde bu araç, Beetle’ın “en iyi satan modeli” oldu.

VW Transporter 1950

VW Transporter 1950

23 Mart’ta, Volkswagen do Brasíl S.A. , São Bernardo do Campo’da kuruldu. Böylece yabancı ülkede bulunan en önemlisube de kurulmus oldu. Baslangıçta, Volkswagen São Paulo’da
Almanya’dan gelen parçaların montajı yapılıyordu. Daha sonra Brezilya’daki para biriminin durumu, Volkswagen’ın aynı ülkede üretilen parçaları kullanmaya yönelmesine neden olmustur. Bu
ülkede yeterli teknoloji olmamasından dolayı, Volkswagen Almanya’daki tedarikçileri bu ülkede yatırım yapmaya tesvik ederek daha verimli bir ortak çalısma yapılmasını saglamıstır.
Wolfsburg fabrikası 8.Aralık’ta 250 000. ziyaretçisini kabul etti.

En son model, çift kisilik VW Karmann Ghia Cabriolet, Frankfurt Uluslararası Motor Fuarın’da sergilendi. 28 Aralık’ta, 2.000.000.Volkswagen Wolfsburg’taki üretim hattını terk etti.

VW Karmann Ghia Cabriolet

VW Karmann Ghia Cabriolet

Volkswagen 1960’lı yıllar

“Kaplumbaga”, halâ güvenilir ve saglam bir araç oldugunu ispata devam ederek altıncı kıtada da kayda alınıp onaylanan ilk araç olarak “Antartika 1” ünvanını aldı. Wolfsburg’taki fabrikada VW 1200’ler için tam otomatik montaj hattı açılarak günlük üretimin ihtiyaca göre artması sağlandı. Volkswagen, 25.yılını Wolfsburg’a yeni gençlik merkezleri ve ana okulların inşasını finanse ederek kutladı. Güney Afrika subesi %100 olarak Volkswagen tarafından satın alındı ve ismi “Volkswagen of South Africa Ltd. “ olarak degisirildi. “Volkswagen-Leasing GmbH” firması kuruldu.
5 milyonuncu araç ihraç edildi. Volkswagen fabrikasının karakteristik olusumu, insaatın dört güç istasyonlu bacasının insaatının bitimiyle tamamlandı.
Otomobillere olan talep artarken Volkswagen, Ehra Lessien yakınlarında bir alan alarak tasarlanan araçların test alanı halie getirdi.

Volkswagen 1970’li yıllar

1972’de 20 milyonuncu Volkswagen, Wolfsburg üretim hattından çıktı.

volkswagen_beetle

volkswagen beetle

1973 Volkswagen Passat Mart ayında tanıtıldı. Bu model, gelecekte kişisel ihtiyaçlara uygun üretimi mümkün kılabilecek birçok teknik yeniliğe sahipti. Passat’ta önden çekiş, üstten eksantrik milli, 4 silindirli sıra motor, küçük dönüs çapı, birimsel çelik gövdeye sahipti. Bu model, Wolfsburg’ta üretimi 30 Mayıs’ta sona eren, hava sogutmalı, VW1600 modelinin yerini aldı.
Sonbaharda, dört kapılı, büyük bagaj kapılı Passat Variant tanıtıldı. Volkswagen’ın 70’lerin basındaki buluslarının bir örneği olan, dünya’da ilk defa plastik yakıt depolu üretilen model oldu.
Volkswagen Nigeria Ltd. Kuruldu. Arap petrol ambargosu sonucu petrol krizine karsı Almanya’da Pazar günleri trafige çıkma yasagı getirildi.

Volkswagen-Passat

1974 SCIROCCO – uzun bagajı, dört koltuklu, travers motorlu bir coupe araç üretildi. Wolfsburg “Kaplumbaganın sehri” oldu. Wolfsburg’taki kaplumbaga üretimi 11.916.519.araçtan sonra durduruldu.
Kaplumbaga üretimine Emden, Brüksel ve okyanus ötesinde günlük 3.000 adetlik üretimle devam edildi.Golf basarılı bir sekilde “Kaplumbaga” ’nın yerini aldı. Yeni teknik konseptiyle, çabuk basarıya ulastı ve Alman Motor Endüstrisi’nin en çok satan ürünü haline geldi.

scirocco

scirocco

Volkswagen Golf

Volkswagen Golf

1975 Mart ayında yeni Polo tanıtıldı. Modern genis tasıma aracı olarak Nisan ayında Hannover fabrikasında 1.25 ton ile 1.75 ton arasında üç tasıma kapasite seçenekli LT modeli üretildi. Eylül ayında yapılan Frankfurt Otomobil Fuarı’nda Golf GTI tanıtıldı. Motor 1.6 lt. 110 hp gücünde idi.

Volkswagen Polo

Volkswagen Polo

1976 Üretime baslanmasından sadece 31 ay sonra, 1 milyonuncu Golf üretim hattından çıktı. Dizel modeli VW müsterilerine ilave bir çekicilik olarak sunuldu.30 milyonuncu Volkswagen üretildi.

 Volkswagen 1980’li yıllar

1983’te Volkswagen modern “54. holü” açtıgında ilk defa bir otomobilin son montajında otomasyon kullanılmıs oldu. 300 farklı cıvatalama islemi tam otomatik olarak yapılıyordu. Ayrıca 54.
holde 4.000 isçi çalısıyordu. Golf’ün 2. jenerasyonu halka tanıtıldı. ilk Santana Çin’de üretildi.

Volkswagen Santana

Volkswagen Santana

1988, Braunschweig fabrikasının 50’inci yıldönümü idi. 1 Mart’ta bu bir “açılıs günü”yle kutlandı. İkbaharda Passat’ın 3. jenerasyonu tanıtıldı. 10.000.000’uncu Golf üretim hatından çıktı.

 

Volkswagen 1990’lı yıllar

8 Mart’ta, Volkswagen Transporter 40. yılını kutladı. Beetle “Kaplumbaga” gibi bu araç, sınıfında büyük basarı elde etti. Üç jenerasyonda 6,7 milyon araç üretildi. 15 Eylül’de, 4. nesil Transporter tanıtıldı. Bu yeni modelde motor önde ve önden çekisliydi. Motorlar, 1,5lt. Diesel (45 kW) ile 2,5 lt. Benzinli (81 kW) arasında değismekteydi.
1993 yılı basında Dr. Ferdinand Piëch Volkswagen AG Yönetim Kurulu Baskanlıgını üstlendi. Eylül ayında Volkswagen, Frankfurt Otomobil Fuarı’nda dört yeni modelini sergiledi; Yeni Passat, Golf Variant, Golf Ecomatic ve Golf Convertible. Aralık ayında 65.000.000’uncu Volkswagen Wolfsburg’daki fabrikada montaj hattına geldi.

1994’te Golf 20. yılını kutlarken, Wolfsburg’daki fabrikada 15.000.000’uncu Golf montaj hattına geldi. Şubat ayında yeni POLO Paris’te dünyaya ilk kez tanıtıldı. Mayıs ayında 500.000’inci T4 üretildi.

 

Volkswagen Polo

Volkswagen Polo

 

1995 Haziran ayında SHARAN uluslararası bir organizasyonla dünya basınına tanıtılırken Eylül ayında Beetle’ın 60. yıl kutlamaları yapıldı. Eylül ayında Frankfurt Otomobil Fuarında üç dünya prömiyeri gerçeklesti: Polo Classic, Sharan ve konsept otomobil Noah.

 

Volkswagen Polo Classic

Volkswagen Polo Classic

Volkswagen Sharan

Volkswagen Sharan

Volkswagen Noah

Volkswagen Noah

1996 Mart ayında Volkswagen, Cenevre Otomobil Fuarı’nda yeni Beetle’ı tanıttı.

Volkswagen New Beetle

Volkswagen New Beetle

1997 Agustos ayında 4. jenerasyon Golf için yeni karoseri çalısmaları basladı. İlk 12 silindirli Volkswagen’in prömiyeri Tokyo Otomobil Fuarı’nda gerçeklesti. Ocak ayında New Beetle Amerika’da satısa sunuldu, kısa sürede 100.000’in üzerinde siparis alındı. 1998 Mart ayında Volkswagen Racing Lupo halka tanıtıldı. Haziran ayında 18.000.000’uncu Golf 4. jenerasyonuyla üretim bandından çıktı. 1999 Lupo 3 lt. TDI’ın üretimine baslanması otomotiv tarihinde yeni bir sayfa açtı.

Volkswagen Lupo 3lt TDI

Volkswagen Lupo 3lt TDI

Volkswagen 2000’li yıllar

2000 yılında Servis ve iletişim merkezi olarak tanımlanan AutoStadt’1 Haziran’da Wolfsburg’da açıldı. 2001’de Golf e-generation üretilmeye başlandı. Volkswagen’in Microbus konsepti Ocak ayında ilk kez Detroit Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı. Subat ayında Passat W8’in dünya prömiyeri Cenevre Otomobil Fuarı’nda gerçeklesti. Temeli 27 Temmuz 1999’da atılan ve resmi açılısı 2002 yılında
gerçeklesen Phaeton’un üretim yeri “Cam Fabrika”’nın üretim bölümü 11 Aralık 2001’de açıldı.

volkswagen microbus

volkswagen microbus

volkswagen passat w8

volkswagen passat w8

 

volkswagen phaeton

volkswagen phaeton

Ocak ayında Volkswagen’in konsept arazi aracı “Magellan” ‘ın dünya prömiyeri Detroit Otomobil Fuarı’nda gerçeklesti. Volkswagen’in lüks segmentteki temsilcisi Phaeton ilk kez Mart ayında Cenevre
Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı. 19 – 22.03.2002 tarihleri arasında “Cam Fabrika” açılısı gerçeklesti.

volkswagen magellan

volkswagen magellan

2003 yılında Volkswagen-Touran satışa sunuldu.

İlk nesil Touran Mart 2003’te satışa sunulmuştur. İlk nesil Touran’da 1.6, 1.6 FSI, 2.0 FSI benzinli, 1.8 Turbo, 1.9 TDI ve 2.0 TDI dizel motorları bulunuyordu. 2007 yılı sonlarında ise makyajlandı ve ikinci nesline kavuştu. İkinci nesil Touran’da ise 1.4 TSI, 1.6, 2.0 FSI benzinli ve 2.0 TDI dizel motorları bulunur. 1.9 TDI dizel motor ise daha sonra satışa sunulacaktır. Yeni Touran’da ise park asistanı sistemi standart olarak bulunur.

Volkswagen Touran

Volkswagen Touran

Volkswagen Touareg, 2003 yılında Volkswagen grubu tarafından üretilen spor amaçlı taşıt (SUV). Audi ve Porsche markaları da gruba aittir. Touareg tasarımında Porsche Cayenne ve Audi Q7 ile benzer özellikler taşır. Bratislava, Slovakya’da üretilmektedir.

Volkswagen Touareg

Volkswagen Touareg

Volkswagen Tiguan, Volkswagen’nin 2007’de üretmeye başladığı kompakt SUV’dur. Platformunu Volkswagen Golf, Volkswagen Touran, Volkswagen EOS, Volkswagen Passat ve Audi Q3 ile paylaşmaktadır. Bu model Ağustos 2008’de Türkiye’de de satışa sunulmuştur.

Volkswagen Tiguan

Volkswagen Tiguan

 

 

 

Yorum At

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir